NoteCase - en to sv translation catalogue (114 entries)

en: Document has been modified! Do you want to save it?
sv: Dokumentet har ändrats! Vill du spara det?

en: Open document
sv: Öppna dokument

en: NoteCase document (*.ncd)
sv: NoteCase-dokument (*.ncd)

en: NoteCase encrypted document (*.nce)
sv: NoteCase krypterat dokument (*.nce)

en: All files (*)
sv: Alla filer (*)

en: File %s already exists! Do you want to overwrite it?
sv: Filen %s finns redan! VIll du skriva över den?

en: Current document has to be closed in order to open help document!
    Do you wish to proceed?
    
    (Note that if you choose to proceed you'll be prompted to save current document changes)
sv: Det nuvarande dokumentet måste stängas för att kunna öppna hjälpdokumentet!
    Vill du fortsätta?

en: Failed to save the file!
sv: Misslyckades med att spara filen!

en: New node
sv: Ny nod

en: Import from file
sv: Importera från fil

en: NoteCenter document (*.hnc)
sv: NoteCenter-dokument (*.hnc)

en: Gjots2 document (*.gjots2)
sv: Gjots2-dokument (*.gjots2)

en: Sticky Notes document (*.xml)
sv: Sticky Notes-dokument (*.xml)

en: Error: Search text is empty!
sv: Fel: Söksträngen är tom!

en: No more results found!
sv: Inga fler resultat funna!

en: Do you want to reload the document and lose your possible changes?
sv: Vill du ladda om dokumentet och förlora eventuella ändringar?

en: Document has not been saved yet!
sv: Dokumentet har inte sparats än!

en: No Node selected
sv: Ingen nod vald

en: Autosave file found! Do you want to load it?
sv: Automatsparad fil funnen! Vill du ladda den?

en: HTML file (*.html)
sv: HTML-fil (*.html)

en: Text file (*.txt)
sv: Textfil (*.txt)

en: Selected node only
sv: Enbart vald nod

en: Entire document
sv: Hela dokumentet

en: Export
sv: Exportera

en: Save
sv: Spara

en: Save document
sv: Spara dokumentet

en: _Save
sv: _Spara

en: Find
sv: Hitta

en: Direction:
sv: Riktning:

en: Up
sv: Upp

en: Down
sv: Ner

en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Insert Node
sv: Infoga nod

en: Insert Child Node
sv: Infoga barn-nod

en: Delete Node
sv: Ta bort nod

en: Rename Node
sv: Byt namn på nod

en: Move Node
sv: Flytta nod

en: Expand All
sv: Fäll ut alla

en: Collapse All
sv: Fäll ihop alla

en: Node Properties
sv: Nodegenskaper

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Are you sure you want to delete history list?
sv: Är du säker på att du vill ta bort historielistan?

en: Loading aborted by user!
sv: Laddningen avbruten av användaren!

en: File not found!
sv: Filen hittades ej!

en: Invalid document password!
sv: Felaktigt lösenord!

en: Unsupported document format!
sv: Ickestött dokumentformat!

en: Error when parsing document (bad formatting)!
sv: Fel vid tolkning av dokumentet (dålig formattering)!

en: Failed to load the file!
sv: Misslyckades med att öpnna filen!

en: Unknown error!
sv: Okänt fel!

en: Another NoteCase instance detected! Exiting!
sv: En annan NoteCase-instans är upptäckt! Avslutar!

en: New
sv: Nytt

en: Open
sv: Öppna

en: Save As
sv: Spara som

en: Undo
sv: Ångra

en: Redo
sv: Gör om

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Copy
sv: Kopiera

en: Paste
sv: Klistra in

en: Delete
sv: Ta bort

en: Help
sv: Hjälp

en: Please enter the password for file
sv: Ange filens lösenord

en: _File
sv: _Arkiv

en: _New
sv: _Nytt

en: _Open
sv: _Öppna

en: Save _As
sv: Spara so_m

en: Re_load
sv: _Ladda om

en: _Recent
sv: S_enaste

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Undo
sv: _Ångra

en: _Redo
sv: G_ör om

en: Cu_t
sv: _Klipp ut

en: _Copy
sv: K_opiera

en: _Paste
sv: Klistra i_n

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Find
sv: _Hitta

en: Find _Next
sv: Hitta _nästa

en: _Options
sv: _Alternativ

en: _View
sv: _Visa

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Show help
sv: _Visa hjälp

en: _About
sv: _Om

en:  - Clear list -
sv: - Rensa listan -

en: Title:
sv: Titel:

en: Icon:
sv: Ikon:

en: None
sv: Ingen

en: Internal
sv: Intern

en: Custom
sv: Egen

en: Preview:
sv: Förhandsgranskning:

en: XPM icon file (*.xpm)
sv: XPM-ikonfil (*.xpm)

en: You must restart NoteCase for this change to take effect!
sv: Du måste starta om NoteCase för att denna ändring ska gälla!

en: Options
sv: Alternativ

en: Start at logon
sv: Starta vid påloggning

en: Maximize on startup
sv: Maximera vid uppstart

en: Allow single instance only
sv: Tillåt endast en instans

en: Reload last used document
sv: Ladda om senast använda dokument

en: Register document formats
sv: Registrera dokumentformat

en: Restore last position/size
sv: Återställ senaste position och storlek

en: Startup
sv: Uppstart

en: Tree font:
sv: Trädtypssnitt:

en: Text font:
sv: Texttypsnitt:

en: Language:
sv: Språk:

en: Wrap text
sv: Flöda över text

en: Minimize to tray
sv: Minimera till meddelandefältet

en: Display
sv: Visa

en: seconds
sv: sekund

en: Password
sv: Lösenord

en: Please enter the password:
sv: Ange lösenordet:

en: Restore
sv: Återställ

en: Quit
sv: Avsluta

en: Import
sv: Importera

en: Open file
sv: Öppna fil

en: Save file
sv: Spara fil
